آموزش خیاطی دوخت و دوز ، ایجاد کسب و کار خانگی برای بانوان

آموزش خیاطی آسان در خانه

                  یکشنبه، 4 اسفند 1398

slide3
slide2
slide5
slide4
slide1

05/16 1398

مدل یقه های لباس مجلسی زنانه

طراحان لباس مجلسی معمولا بر اساس سبک کار خود یا مدل هایی که در آن برهه زمانی ترند شده باشند، روی بخشی از لباس مجلسی مانور می‌دهند. خلاقیت طراح می‌تواند روی انتخاب پارچه لباس، مدل دامن، قد دامن، مدل آستین و یا مدل یقه لباس خودنمایی کند. در این میان، یقه به دلیل نزدیک‌تر بودن به چهره و موها، نقش به سزایی در ظاهر فرد دارد. در این مقاله به بررسی مدل یقه هایی می‌پردازیم که اخیرا بیشتر مورد توجه طراحان لباس مجلسی زنانه بوده‌اند. هرکدام از این مدل ها برای یک فرم بدنی خاص طراحی شده و با اکسسوری ها و متریال‌ های ویژه ای ترکیب می‌شود.
 

مدل یقه گرد
یقه‌ی گرد اولین و ساده ترین مدل یقه لباس است که در برخی طراحی های لباس مجلسی نیز آن‌ را می‌بینیم. اگر قصد دارید مدل دامن یا آستین ها را چشمگیر و پرطرح انتخاب کنید، بهتر است یقه لباس گرد باشد. کاربرد بعدی یقه گرد در مواقعی‌ست که قصد دارید تزئینات زیادی روی لباس کار کنید یا گردنبد بزرگی روی آن بپوشید. در این مواقع هرچه یقه لباس ساده تر انتخاب شود، کار شما راحت تراست. کاربرد بعدی یقه‌ گرد برای افرادی‌ست که چهره هایی کشیده و استخوانی دارند چرا که این مدل یقه، به گرد نشان دادن صورت فرد کمک می‌کند. در ادامه کاربرد مناسبی از یقه گرد در لباس مهمانی را می‌بینید. انتخاب اکسسوری های جسورانه و بزرگ روی این لباس کار راحت تری نسبت به یقه های پرکار است.


لباس مجلسی یقه گردلباس مجلسی یقه گرد
 
اگر قصد طراحی و دوخت لباس مجلسی با پارچه ی گل دار را دارید، یقه ی گرد بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.


لباس مجلسی یقه گرد
در طرح های هاوایی که از ترندهای پرطرفدار اخیر هستند نیز مدل یقه ی گرد زیاد به چشم میخورد.لباس مجلسی یقه گرد
 
 

مدل یقه چهارگوش (مدل خشتی)مدل یقه مربعی یک مدل ساده و کلاسیک است که در دهه های قبلی بیشتر مورد توجه طراحان بوده و اکنون نیز در برخی طراحی های ساده از آن استفاده می‌کنند. یقه‌ی مربعی را معمولا در کنار شانه های پفی یا اپل‌دار می‌بینیم. اگر صورت و فک زاویه داری دارید پیشنهاد می‌کنیم که یا مدل دیگری برای یقه لباس مجلسی انتخاب کنید و یا از زاویه دار کردن گوشه های یقه بکاهید. استفاده از چوکر ها و گردنبندهای کوتاه روی این مدل یقه انتخاب مناسبی به نظر می‌رسد.


یقه خشتی

لباس مجلسی یقه خشتی
مدل یقه V (یقه هفتی) در لباس های مجلسی زنانه
یقه‌ی هفتی یا V یک مدل ساده و عامه پسند و مناسب افرادی‌ست که بالاتنه ی متوسطی دارند. طراح می‌تواند میزان باز بودن یقه را کم قرار بدهد و یا تا کمر لباس را به شکل V باز بگذارد. همچنین یقه‌ی V می‌تواند در جلو و یا پشت لباس طراحی شود. هر چه میزان بازی یقه بیشتر باشد، گردن و چهره را کشیده تر نشان می‌دهد و می‌تواند انتخاب مناسبی برای افرادی باشد که از گردبودن بیش از حد چهره‌شان رضایت ندارند.
یقه‌ی V این روزها کاربرد زیادی در طراحی لباس مجلسی پیدا کرده و حتی برخی تولید کنندگان لباس عروس نیز از این مدل در محصولات خود استفاده می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم این مدل یقه را با گردنبند های بلند همراه کنید.
در زیر تصویری از یک لباس مجلسی که در جلو و پشت آن مدل V کار شده است را می‌بینید. 
لباس مجلسی یقه هفتیلباس مجلسی یقه هفتی


لباس مجلسی یقه هفتی

مدل یقه هالتر در لباس های مجلسی
یقه هالتر یک انتخاب مناسب برای طراحی لباس مجلسی است. این مدل یقه که دور گردن بسته می‌شود را معمولا در لباس مجلسی های بدون آستین می‌بینیم. اگر مایلید شانه های خوش فرم شما زیر یقه و آستین لباس مجلسی پنهان نشود، این مدل یقه کاملا برای شما مناسب است. یقه هالتر می‌تواند با پارچه اصلی لباس طراحی شود و یا با یک متریال نازک تر مثل تور یا حریر، به عنوان یقه تزئینی روی یقه مدل قلبی یا دکلته سوار شود. در ادامه تصویری از هر دو مدل را خواهید دید. مدل یقه هالتر اغلب به شکل پشت باز طراحی می‌شود و به دلیل باز بودن کامل شانه ها و دست ها در این مدل لباس، برای کسانی که لباس شب های پوشیده را ترجیح می‌دهند گزینه‌ی مناسبی نیست.لباس مجلسی یقه هالتر


لباس مجلسی یقه هالتر


لباس مجلسی یقه هالتر


لباس مجلسی یقه هالترمدل یقه قایقی

مدل قایقی به یقه ‌ای اطلاق می‌شود که به صورت یک منحنی باز دو شانه را به هم وصل می‌کند. این مدل یقه برای افرادی که بالاتنه پهن و هیکل چهارشانه دارند توصیه نمی‌شود چرا که به پهنای شانه اضافه می‌کند. این مدل با اینکه به دلیل نوع خاص دوخت، در حرکت رو به بالای دست ها محدودیت ایجاد می‌کند با این حال طرفداران زیادی در بین طراحان لباس مجلسی دارد. پارچه های لمه، اطلس، گیپور و ریون انتخاب های مناسبی برای دوخت یقه قایقی هستند. یقه قایقی را بهتر است با اکسسوری های کوتاه و ظریف همراه کنید.


یقه قایقی


یقه قایقیلباس مجلسی یقه قایقی


لباس مجلسی یقه قایقی


یقه قایقی


لباس مجلسی یقه قایقی

مدل یقه دلبری

در این مدل یقه، آستین ها به جای اینکه روی کتف قرار بگیرند، به روی شانه یا حتی بازوها وصل می‌شوند و خط وسط یقه نسبت به حد آستین ها پایین تر قرار گرفته است. این مدل یقه را معمولا بر تن سلبریتی هایی می‌بینید که بدنی استخوانی و ترقوه هایی بیرون زده دارند. این مدل یقه هم به صورت استین کوتاه و هم بلند جلوه‌ی خوبی دارد.
مدل یقه دلبری هم در پوشاک کژوال و هم در لباس های مجلسی و حتی لباس عروس می‌تواند به کار گرفته شود. در ادامه تصویری از هر دو مدل را می‌بینید. این مدل یقه همانند مدل قایقی، در حرکت دست ها محدودیتی به وجود می‌آورد که می‌توان با تعبیه کردن یک تکه پارچه کشی در قسمت زیر حلقه آستین این مشکل را نیز حل کرد.
 

مدل یقه حلزونی
یقه‌ی حلزونی بیشتر در طراحی شومیزها و پیراهن های مهمانی عصرانه کاربرد دارد. این مدل یقه از چین های کوچک روی هم ساخته شده که معمولا در دوخت آنها از متریال های لختی مثل حریر یا ریون استفاده می‌شود. مدل یقه حلزونی را بهتر است در لباس هایی که تنه و دامن تنگ و فیتی دارند به کار‌ ببرید. در نظر داشته باشید که با انتخاب این مدل یقه که یک طرح شلوغ به حساب می‌آید، بهتر است بقیه اجزای لباس مجلسی و حتی اکسسوری ها را ساده انتخاب کنید.
در ادامه تصویری از مدل یقه حلزونی جدید ۲۰۱۹ را می‌بینید که با چین های پهن تری روی یقه و مشابه آن در سرآستین ها طراحی شده است. انتخاب این یقه‌ی پهن را به کسانی که شانه های کوچک و صورت کشیده دارند توصیه می‌کنیم.یقه حلزونی


یقه حلزونی


مدل یقه حلزونی
 

مدل یقه کراواتی
مدل کراواتی اغلب در طراحی لباس مجلسی های رسمی و آستین بلند به کار برده می‌شود. این مدل برای افرادی که به پوشیده بودن بالاتنه ی لباس مجلسی اهمیت می‌دهند بسیار مناسب است. این مدل هم به شکل گره ی کراوات یا به شکل انواع گره های مختلف دور گردن طراحی می‌شود. جنس پارچه ‌ی گره شده به دور گردن می‌تواند از پارچه خود لباس یا پارچه طرحدار دیگری انتخاب شود. یقه کراواتی این روزها جای خود را به یقه های جدیدتری مثل مدل هفتی و قایقی داده است و کمتر در طراحی های جدید از این مدل می‌بینیم.
 
 

مدل یقه ایستاده در لباس های مجلسی زنانه

 
مدل ایستاده به یقه هایی گفته می‌شود که قسمتی از گردن را می‌پوشانند. یقه های اسکی، دیپلمات و فرنچ سه مدل یقه ایستاده هستند که در طراحی لباس مجلسی هم به کار برده می‌شوند. دوخت یقه‌ی اسکی را معمولا با پارچه های لخت و دو مدل دیگر را با پارچه های محکم‌تر انجام می‌دهند.
یقه های ایستاده برای افرادی که صورت کشیده دارند مناسب است چرا که کشیدگی قسمت گردن را از صورت جدا می‌کند. مدل های یقه ایستاده در طراحی لباس شب های اسلامی و پوشیده نقش پررنگی دارند.
 

مدل یقه فرنچ

 


مدل فرنچ یک مدل یقه ایستاده است که به اندازه‌ی ۳-۵ سانتی‌ متر روی گردن را می‌پوشاند و مثل مدل قبلی، در طراحی لباس شب های پوشیده و باوقار کاربرد زیادی دارد. لبه های یقه ی فرنچ به شکل منحنی و با پارچه های سفت و آهار دار دوخته می‌شود. یقه‌ی فرنچ در طراحی پیراهن مردانه نیز کاربرد دارد و در آن مورد بیشتر به یقه دیپلمات معروف است.
کاربرد یقه های ایستاده در لباس مجلسی های کوتاه دخترانه و یا لباس های پوشیده خانم های مسن تر می‌بینیم. از آنجایی که یقه فرنچ را در طراحی های ساده تر کار می‌کنند معمولا متریال مورد استفاده در آن پارچه‌ی طرحدار یا گیپور است؛ همچنین ممکن است مثل تصویر زیر، روی یقه فرنچ مروارید دوزی یا گلدوزی ببینید.


یقه ایستاده


یقه ایستادهمدل یقه بلیزری
بلیزر در زبان انگلیسی به معنی کت اسپرت بوده و یقه بلیزری یک مدل یقه برگردان(شبیه به یقه انگلیسی) است که یک طرف یقه روی سمت مقابل قرار می‌گیرد. یقه بلیزری را بیشتر در طراحی کت ها، بارانی ها و پالتوهای شیک و رسمی می‌بینیم. شاید به ذهن شما خطور کند چرا این مدل یقه را بین مدل های مجلسی معرفی می‌کنیم؛ در مقاله های قبلی گفتیم که در عصر حاضر کت و شلوار ها یا حتی کت های تک تا زانو یک کتگوری اصلی لباس مجلسی زنانه را تشکیل می‌دهند. دوخت یقه بلیزری یک انتخاب عالی برای کت های کوتاه مجلسی‌ست که می‌خواهید با شلوار یا بدون شلوار بپوشید.
یقه بلیزری علاوه بر لباس های رسمی، در دوخت های کژوال تر و به صورت اورسایز و افتاده نیز استفاده می‌شود.

یقه دراپه
مدل دراپه در قسمت بالاتنه ( از شانه تا کمر) به صورت چین هایی بزرگ که روی هم قرار گرفته اند دوخته می‌شود. این مدل یقه به دلیل پرحجم نشان دادن بالا تنه، برای کسانی که شانه و سینه های کوچکی دارند بسیار مناسب است.
یقه دراپه هم در جلو و هم پشت لباس مجلسی می‌تواند طراحی شود. طراحان لباس مجلسی اغلب جنس پارچه ی این مدل یقه از بین پارچه های لختی مثل لمه یا ریون انتخاب می‌کنند و ترجیح می‌دهند دوخت لباس در قسمت پایین تنه، تنگ‌ شود.


لباس مجلسی یقه دراپه


لباس مجلسی یقه دراپه

 

 آموزش پارچه شناسی و نکات مهم آن

 

 نکات مهم در دوخت انواع چادر / چادر ایرانی - چادر عبایی - چادر لبنانی - چادر ملی - چادر دانشجویی - چادر قجری - چادر کمری - چادر ساده

 

 چگونه مانتو را ست کنیم / ده نکته مهم در ست کردن لباس زنانه + عکس

 

 آموزش دوخت انواع دامن کلوش

 

 جدیدترین مدل هالتر مجلسی سری اول

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود